למה "החוזה" שלכם נסדק?

בטור הקודם נחשפנו לקיומו של "חוזה הנישואין", אותו הסכם סמוי ולעיתים לא-מודע, הקיים בין בני זוג וקובע מהן ציפיותיהם מהקשר, מה נותן ומקבל כל צד, מהם התפקידים ותחומי האחריות ועוד.

מה גורם לבעיות בחוזה הנישואין? מדוע לאחר מספר חודשים או שנים אנו מגלים קרעים עדינים או סדקים עמוקים בו?. בואו ונכיר מספר סיבות:

  1. חוזה לא מדובר: כאמור, בדרך-כלל החוזה אינו גלוי לצד השני, ולעיתים קרובות אף האדם עצמו לא מודע לחוזה הקיים בתוכו. הדבר מביא לכך שהסיכויים של בן/בת הזוג לא לעמוד בקיום "סעיפי החוזה" רבים, והאכזבה והתסכול גדלים.
  2. התפתחות של אחד הצדדים: אצל זוגות רבים נראה כי צמיחה של אחד מבני הזוג בתחום מקצועי/דתי/אקדמאי שלא התרחשה במקביל אצל האחר, יכולה ליצור פערים ולשנות את ה"חוזה". לדוגמא: יפעת התחתנה עם "הסדרניק" שרצה להיות מורה ולאחר מספר שנים בהוראה, החליט להתחיל מחדש ולעסוק בשוק ההון. האדמה של יפעת זזה בהרבה מישורים: אידיאולוגיים, כלכליים, דתיים ועוד.
  3. שינוי טבעיים בחיים: לאורך שנות הנישואין מתרחשים שינויים טבעיים (ילדים נוספים נולדים, הורים מזדקנים) שמצריכים שינוי בהרגלי החיים של בני הזוג, ו"חוזה" שהתאים עד כה, פסק מלהתאים. לדוגמא: הוריו של יעקב הזדקנו ונעשו חולניים והטיפול בהם מצריך אותו ללון אצלם כל שבוע. רותי מתקשה להתמודד עם השינוי והדבר מתבטא בכעס כלפי יעקב.
  4. הבנת ה"מחיר": לעיתים אנחנו מקבלים את תנאי ה"חוזה", אך לא מודעים למחיר שהוא יגבה. כאשר אנו נחשפים אליו, מוכנותנו לקבלו משתנה. לדוגמא: נעמי הסכימה להיות הדמות הקבועה עם הילדים בעוד ירון מקדיש עצמו לעבודה, אך כשהבינה שהיא מפספסת את ההזדמנות לפתח קריירה משל עצמה, תנאי "החוזה" כבר אינם מתאימים.

 

חכו עוד קצת, ובטור הבא נכיר את הדרכים להתמודד עם "אתגר החוזה".

 

אהבת? אפשר לשתף!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

יציאת מצרים

הפעם ישבו על הספה שלושה, הורים כבני 70 ובנם בן ה-30, עופר. סיבת בואם לגישור המשפחתי היה על רקע יחס המשפחה לאשתו, כלתם. תחילה סיפר

קראו עוד »
נעמה אנסבכר אטבים

כעס כתחפושת

"כעס הוא רק תחפושת, אל תלכי שולל אחריו", אני אומרת ליעל. היא יושבת מולי, נשואה ותיקה, שהגיעה לטיפול לבד כדי להתמודד עם התפרצויות הכעס שעולות

קראו עוד »

אז יאללה, לכו לכתוב חוזה חדש

בטורים הקודמים פגשנו חבר חדש: "חוזה הנישואין", אותן הנחות יסוד לא-מדוברות המניעות אותנו בנישואין ומביאות לאכזבות. למדנו להכיר מהן הסיבות לכך ש"החוזה" נסדק ובטור האחרון

קראו עוד »

השאר תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

WhatsApp chat
דילוג לתוכן